Більші ставки та зонування: чого чекати від перегляду податку на нерухомість

 

П’ятнадцятого червня в Яремчі проведено громадське обговорення проектів регуляторних актів – рішень Яремчанської міської ради, які стосуються податку на нерухомість, орендної плати на нерухоме майно, а також єдиного й транспортного податків.

Найжвавіше обговорювали податок на нерухомість.

Заступник міського голови Роман Якубовський зазначив, що сьогодні наша громада має можливість фінансувати обов’язкові статті видатків, такі як заробітна плата та енергоносії. «Але щоб розвиватися далі, змінювати на краще місто, робити дороги, освітлення, берегоукріплення, фінансувати культуру, спорт, потрібні кошти. А їх можна отримати тільки з податків», — підсумував посадовець. Роман Олексійович  ознайомив присутніх із нинішнім розміром податку на нерухомість та запевнив, що під час встановлення нових ставок було враховано досвід сусідніх громад. «У 2019 році депутати попереднього скликання затвердили ставку на 2021 рік у розмірі 0,01% від мінімальної заробітної плати. Сьогодні це становить 60 копійок за квадратний метр. Вона діятиме й наступного року», — повідомив заступник.

У новому проєкті рішення депутатам пропонують затвердити ставки податку на нерухомість залежно від виду нерухомості, її призначення та місця розташування. У порівнянні з нинішніми ставками, розмір податку зросте в десятки разів. Озвучити точні цифри в гривневому еквіваленті сьогодні неможливо, адже вони прив’язані до розміру мінімальної заробітної плати, а сказати, якою вона буде у 2023 році (власне, саме тоді почнуть застосовувати нові розміри ставок для фізичних осіб) наразі нереально.

 

Новинкою також є зонування, яке пропонують застосувати для більш справедливого, на думку посадовців, нарахування податку. До першої, найдорожчої зони, пропонують внести об’єкти нерухомості, розташовані в межах вулиць Свободи (149А – 345 (від АЗС ОККО до Колиби «На пеньках»)), С.Бандери, Петраша та М.Грушевського в Яремчі;  до другої – вулиці Галицьку, Довбуша та С.Ковпака в Яремчі, а також Грушевського (від АЗ Шкільна до Магазину «Надія») в с. Микуличині; до третьої зони мають увійти всі інші вулиці в Яремчі та Микуличині, які не потрапили в першу та другу зони. Наразі щодо зонування тривають консультації, втім, останнє слово за нашими депутатами.

Міський голова Яремчанської ОТГ Андрій Мироняк, коментуючи нинішні ставки податку на нерухомість, зазначив, що протягом 2021-2022 років в Микуличині вдасться зібрати набагато більшу суму цього податку, аніж в Яремчі, оскільки там до встановлення коефіцієнту підійшли значно відповідальніше (0,1% – прим. авт.). «Коефіцієнти, розроблені для сплати податку на нерухомість в Яремчі, просто смішні. Буде добре, якщо ми з цього податку в 2021 році отримаємо хоча б один мільйон гривень. А минулими роками збирали до чотирьох мільйонів», — зауважив мер.

Депутатка минулого скликання Марія Семенишин спробувала пояснити, чому 2019 року було ухвалено низькі ставки податку на майно. «Ви дорікаєте попереднім депутатам тими ставками. Я була причетна до того процесу і скажу, чому так прийняли. Депутатів обурювали захмарні зарплати працівників виконкому. Ми розуміли, що платимо податки, а на розвиток міста нічого не йшло. То був бюджет проїдання», — уточнила пані Марія.

На це Андрій Мироняк зауважив, що від початку його каденції було проведено оптимізацію структури виконавчого комітету, завдяки чому вдалося вийти з кредитів і тепер громада живе за свої кошти. «Цього року навіть плануємо виділити 20-30 мільйонів гривень на дороги, ремонти шкіл та інші потреби. Але річ в тому, що ці мільйони – не з податків місцевих підприємців. Їх нам сплатив бізнес, який погодився змінити своє місце реєстрації з Києва на Яремче. Але якщо хочемо мати сильну громаду, то місцевий бізнес теж має платити хоч мінімальні податки. Помірковане і мудре наповнення місцевого бюджету – це абсолютно правильна річ», — підсумував міський голова.

Щодо єдиного податку, то його посадовці пропонують встановити в розмірі 10 % від мінімальної заробітної плати для підприємців першої групи та 20% для другої.

Також на наступному сесійному засіданні депутати мають переглянути мінімальну вартість місячної оренди одного квадратного метра загальної площі нерухомого майна фізичних осіб з урахуванням місця розташування та функціонального використання об’єкта нерухомості.