Безоплатна правова допомога

Практика показує, що опинившись у складній життєвій ситуації, людина іноді не розуміє, що їй робити і куди звертатися по допомогу, хоча порятунок, насправді, може бути зовсім поруч. Чи знаєте ви, скажімо, про те, що кожен має право отримати безкоштовну юридичну консультацію з різних правових питань? А де і як її можна одержати? У цій статті ми разом з головним спеціалістом відділу «Яремчанське бюро правової допомоги» Лілією Попович розповімо про безоплатну правову допомогу в Яремчі та алгоритм її отримання.

Безоплатна правова допомога – це правова допомога, яку гарантує держава. Поділяється вона на первинну та вторинну. До первинної допомоги належить надання правової інформації, консультації та роз’яснення з правових питань, складання різноманітних заяв, скарг та інших документів правового характеру (окрім процесуальних), а також надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації. «Консультації та роз’яснення можна отримати як усно, так і письмово – все залежить від того, в якій формі людина хоче їх отримати», — розповідає Лілія Попович. До речі, первинна правова допомога доступна кожному, не зважаючи на рівень доходів особи, — запевнила нас юристка. 

Громадяни, які не мають можливості самостійно захистити свої права та інтереси, можуть скористатися послугами адвоката або юриста. Ця послуга, з-поміж іншого, передбачена в пакеті вторинної правової допомоги. Безоплатна вторинна правова допомога полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя. До неї входить складення документів процесуального характеру (наприклад, позовної заяви), представництво інтересів особи в суді та захист. Право на безоплатну вторинну правову допомогу мають не всі. В законодавстві виділено чотирнадцять категорій осіб, які є суб’єктами права на безоплатну вторинну правову допомогу, тому належність до однієї з пільгових категорій варто підтвердити відповідними документами. Розгляд звернення про надання безоплатної вторинної правової допомоги і призначення представника чи адвоката відбувається протягом десяти днів. Людині можуть відмовити в декількох випадках: якщо вона не належить до жодної з пільгових категорій; в разі подання неправдивих відомостей або фальшивих документів з метою віднесення її до однієї категорій осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу; вимоги особи про захист або відновлення її прав є неправомірними; особі раніше надавали безоплатну вторинну правову допомогу з одного і того ж питання.

У Яремчі бюро працює з вересня дві тисячі шістнадцятого року. За цей час за безоплатною правовою допомогою звернулося 2088 осіб, з них 1915 осіб отримали роз’яснення та консультації, шістьом було складено документи процесуального характеру (бувають випадки, коли людині потрібно скласти лише позовну заяву, а свої інтереси вона може представляти сама) і 167 осіб звернулися за представництвом їхніх інтересів у суді. 

Люди звертаються в бюро з проблемами в різних галузях права. Минулого року найчастіше зверталися з питань, які стосуються сімейного права – розірвання шлюбу та стягнення аліментів.

Для того, щоб полегшити людям доступ до безкоштовної правової допомоги, окрім постійних прийомів в офісі бюро (він розташований на третьому поверсі приміщення податкової інспекції в місті Яремче — авт.), головний спеціаліст Лілія Попович проводить консультації в управлінні праці та соціального захисту населення (кожного останнього четверга місяця) та в центральній міській бібліотеці (другий вівторок кожного місяця). «Також ми часто робимо виїзні прийоми у сільських радах. Таким чином, люди, яким важко приїжджати до Яремча, мають змогу отримати нашу допомогу на місці. Крім того, ми надаємо і адресну правову допомогу (якщо людина, яка з тих чи інших причин не виходить з дому, потребує нашої консультації, вона може нам зателефонувати і ми приїдемо до неї)», — веде далі пані Лілія.

Щоби про можливість отримати безкоштовну правову допомогу дізналося якомога більше людей, працівники бюро проводять різні інформаційні заходи, вуличне інформування. Зокрема тісно налагоджена співпраця з Яремчанською міською філією Івано-Франківського обласного центру зайнятості. Не забувають в бюро правової допомоги і про дітей: спеціалісти відвідують школи, де спілкуються з учнями і розказують їм про права дітей, булінг, домашнє насильство та дитячу злочинність.

«Ми намагаємося бути ближчими до людей, проводити різноманітні зустрічі і бесіди, щоб всі знали, що ми є і до нас можна звертатися. Люди часто не розуміють, як вчинити в тій чи іншій складній ситуації. Тому я всіх закликаю: якщо чогось не знаєте – телефонуйте, пишіть, приходьте до нас! Ми обов’язково підтримаємо, надамо роз’яснення з потрібних питань і допоможемо вийти з важкого становища», — запевнила пані Попович.

Насамкінець хочеться тільки додати, що які б в житті не складалися важкі обставини, ніколи не опускайте рук і завжди відстоюйте свої права.

Юлія Максим’юк