Сміттєвий батл

Потрапила я нещодавно на відкриття конкурсних пропозицій потенційних виконавців послуги з вивезення сміття в м. Яремчі. Цікава видалася подія, скажу вам.

На конкурс, який минулого місяця оголосила Яремчанська міська рада, відгукнулися дві фірми: наше рідненьке, виплекане за кошти міського бюджету комунальне підприємство «Благоустрій» та педантичний чужак з німецьким корінням (тобто інвестиціями) та тернопільською пропискою – ТзОВ «Альтфатер-Тернопіль».

Спочатку за допомогою лупи розглядали пропозицію тернополян. Інформаційна довідка розповіла про технічне забезпечення фірми – претендента на вивіз нашого сміття. Ну що про них можна сказати? Прибуткове підприємство з німецькими інвестиціями, відповідно, ставлення до всього процесу роботи – теж на німецьку манеру: точне, прогнозоване, на результат. В автопарку «Альтфатеру» є достатньо всіляких мерседесів та манів (всього 12 сміттєвозів) в технічно справному стані, обладнаних супутниковою системою дистанційного моніторингу GPS. Підприємство заявило про свої наміри та фінансову спроможність проводити сортування сміття, але вся проблема у відсутності необхідної земельної ділянки, на якій можна було б організувати цей процес.

Працює фірма на нашому ринку з грудня 2015 року і обслуговує такі населені пункти як Ворохта, Яблуниця і Татарів, а також декілька установ у Яремчі. Протягом 2018 року вивезла з нашого регіону понад 27 тисяч кубічних метрів сміття. 

Дві тисячі двадцятого року «Альтфатер-Тернопіль» пропонує вивозити тверді побутові відходи з Яремча за ціною, однаковою для усіх – 129, 71 грн за кубометр сміття.

Чимало питань у членів комісії виникло через те, що з працівників фірми, які обслуговують Яремчанщину, податки (мова йде про 180-200 тис грн) сплачуються до міського бюджету Тернополя. На це директор «Альтфатеру- Тернополя» Василь Орденас відповів, що якби підприємство могло тут зареєструвати свою філію (а це питання наявності відповідної земельної ділянки, яку, наразі, тут дуже важко знайти), тоді б і податки сплачувалися до місцевого бюджету.

Ще одне питання стосувалося прибирання побутових відходів біля сміттєвих баків на контейнерних майданчиках. Сьогодні «Благоустрій» робить це щоразу, коли випорожнює баки, адже тієї кількості смітників, які там стоять, очевидно не вистачає на все сміття, яке зносять люди, тому вони залишають його поряд. Керівник «Альтфатеру» сказав, що його працівники так не робитимуть, тому що все сміття має бути виміряне й обліковане, адже, по-перше, йому оплачують за вивезення конкретно визначеного об’єму відходів, а по-друге, на сміттєзвалищі також добре рахують, скільки відходів привозять сміттєвози. Тут є два варіанти: перший – докладати достатню кількість баків, а другий – щоб працівники комунального господарства, допоки машина забиратиме сміття в іншому місці, всі надлишкові відходи зібрали в контейнер і тоді його, звісно, облікують і завантажать у сміттєвоз.

Такий підхід до справи дуже не сподобався деяким членам комісії, так само як і заява Василя Орденаса, що він не планує ходити від хати до хати з пропозицією населенню укласти договір на вивезення сміття. На думку Василя Михайловича, міська влада має оголосити, до кого жителі Яремча можуть звертатися щодо вивозу відходів, і люди самі повинні виявити бажання співпрацювати з фірмою «Альтфатер». Втім, найкращим варіантом, на думку пана Орденаса, буде ситуація, коли на ринку вивезення твердих побутових відходів працюватимуть декілька перевізників – це дасть населенню можливість вибору і створить здорову конкуренцію.

Тепер перейдемо до пропозиції «Благоустрою». Про його технічну базу і те, що підприємство регулярно дотується з міського бюджету – знають всі. Наприкінці 2018 року рішенням сесії міської ради було збільшено тарифи на послуги вивезення твердих побутових відходів, щоб, за словами директора підприємства Мирослава Палійчука, довести їх до розміру економічно обґрунтованих. Вивіз сміття для населення становив 147, 65 гривень за кубометр відходів, 153 грн – для підприємств та організацій та 133 грн – для бюджетних установ. Власне, таку ціну ми всі платили протягом 2019 року.

У світлі вищесказаного дуже дивно виглядає цінова пропозиція «Благоустрою» на 2020 рік: 122,31 грн за кубічний метр сміття для підприємств, 117,75 грн – для бюджетних організацій та 88,25 грн – для населення. Особливо цікаво це виглядає на фоні збільшення ціни сміттєзвалища в с. Рибному за прийом твердих побутових відходів: з 96 грн цього року до 127 гривень наступного.

Звісно, подібна цінова політика не могла залишитися поза увагою членів комісії. На запитання: «Чому така ціна?» частково відповів начальник відділу містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства міськвиконкому Юрій Сіщук: «Я пригадую, коли затверджували попередні тарифи, то в них враховували і ремонти техніки, і інші витрати. Тут цього немає. Я так розумію, що амортизацію, ремонти ви будете фінансувати з власних надходжень». Мирослав Палійчук додав до цього пояснення лише те, що в установі наступного року передбачено зменшення заробітних плат. 

На першому засіданні конкурсної комісії виконавця послуги вивезення сміття так і не визначили. Необхідно більш детально вивчити документи, які подали фірми-конкурсанти, зокрема для того, щоб зрозуміти розрахунки утворення їх цінових пропозицій. Тому заплановано додаткові зустрічі, в результаті яких і буде визначено, хто ж дбатиме про вчасний вивіз сміття і в яку суму це задоволення обходитиметься місту. 

                                                                                Юлія Максим’юк