Рушійна сила ініціативи

Про ініціативну групу, яка щопонеділка ходить на зустрічі з представниками міської влади, щоб дізнатися про стан ремонтних робіт на об’їзній в Яремчі, чув багато хто. Сьогодні ми познайомимо вас із Нестором Мельником – рушійною силою цих зустрічей, людиною, яка своєю енергією та ентузіазмом не дає розслабитися іншим. Окрім того, Нестор під час виборів до Верховної Ради координував на Яремчанщині діяльність нової політичної сили «Голос». Отже, про ініціативу, проблеми в комуналці міста та зовсім трішки політики у нашій з ним розмові.

Несторе, розкажи про діяльність ініціативної групи. Для чого її створили? 

Саме явище існування ініціативної групи — це відображення свідомості і активності людей, направлених на отримання позитивного результату для всієї громади. Може бути два види таких груп. Один з них – це коли ходять з криками, створюючи навколо хаос. Ми вже пережили їх. Інший вид – це група, створена для досягнення конкретних результатів.

У нашій ініціативній групі ядро формує п’ять осіб, але щотижня до нас долучаються нові люди. Це ознака небайдужості суспільства.

Насправді, ми не робимо якихось глобальних речей. Наразі — це тільки маленькі кроки.  Щотижневі зустрічі, які вже стали звичними, є змаганням з владою на витримку: вони – нас чи ми – їх. Теперішня наша діяльність містить риси елементарного контроль-менеджменту: що зробили, що робимо, що потрібно ще зробити? Якщо не зробили, то чому? Коли розуміти причини невиконання, то на них можна вплинути і наступного разу досягти результату.

Обов’язково потрібно фіксувати найменші результати діяльності ініціативної групи. Це є певним стимулом і дозволяє рухатися вперед.

Чи є вже якісь результати від діяльності?

Так, результати є. По-перше, ми виявили допущені помилки в укладанні поперечних труб на об’їзній. Це серйозне упущення, яке призвело б до неефективного використання труб, адже вони наполовину були у воді. Згодом будівельну помилку виправили.

Також нам вдалося забезпечити певну проекцію на майбутнє. Лотки, які зараз стоять вздовж колії, розміщені на недостатній глибині, тож з часом їх все-одно доведеться переставляти. Хоча це питання не сьогодення, але потрібно було забезпечити саму можливість зробити це в майбутньому. Тобто колектор, який нещодавно будували, треба було завести на нижчий рівень (і це виявилося технічно можливим), щоб колись можна було углибити лотки. Ми виявили цей недолік, запросили на зустріч проектанта, виконроба, склали акт з громадою і фактично змусили владу піти на внесення коригувань. Ми форсували це питання, а от як його виконають – це вже відповідальність влади.

Окрім того, ми ініціювали навіть такі примітивні господарські речі, як підсипання ям. Вони принаймні забезпечили мінімальну прохідність транспорту об’їзною дорогою.

Ініціативна група починала з питань, пов’язаних з об’їзною дорогою, але ви дедалі частіше вникаєте в інші питання комунального характеру. Чому так відбувається?

Мені здається, у нас якесь перевернуте поняття влади: якщо людина у владі, то вона має силу і право чимось розпоряджатися. Це у нас залишилося ще з якихось часів царювання, напевно. На мою думку, якщо ти погоджуєшся на таку роботу – служити іншим, — то маєш це робити з метою добробуту громади, на яку працюєш. 

Ми занурилися в операційну роботу влади і побачили класичні речі: халатність, байдужість, непослідовність, неорганізованість, — великі мінуси в управлінні та виконанні.

Тут основне питання: чому так відбувається? Ми бачимо, що люди, які зараз при владі, хороші ґазди в приватному житті: мають добротні будинки, розуміють, що таке якісна бруківка, скошений газон, хороші вікна, штукатурена хата… Тож чому тоді в сфері їхньої відповідальності при владі такий безлад? Вони не розуміють чи розучилися прагнути досконалості на спільне благо?

Вникаючи у справи міста, ми бачимо неспроможність влади виконувати свою роботу. Тому і з’являється необхідність контролювати кожне питання.

Я не прихильник того, щоб чиновник займав посаду 15-20 років. Ну, хіба що він дуже ефективний і його робота приносить добрі плоди для громади. В протилежному випадку мені імпонує така схема: 5 років роботи – конкурс – інша людина. 

Насамперед має бути конкретний результат.

Зараз часто чуємо, що невиконання тих чи інших завдань трапляється здебільшого через брак коштів або ж працівників. Як ти це прокоментуєш?

Ми всі не перший день живемо. Якщо є сезонна робота, як, наприклад, косіння трав, то що заважає прийняти на цих два місяці додаткову людину? В цілому світі всі підсилюють свої кадри в пікові моменти. В цьому випадку то швидше відмовка, а не причина.

Також виникає запитання, як так сталося, що в туристичному місті немає грошей?

Передусім, це – ознака некомпетентності та неграмотного ведення економічної діяльності. У нас вже як мантра звучить фраза «немає коштів». Якщо їх справді немає, то покажіть, хто з працівників міськради чи виконкому не отримав заробітну плату? Але ці статті бюджету захищені. 

Чому місто, годуючи владу, постійно чує, що грошей немає, але при цьому сама влада себе не ущемляє? Немає грошей – звільняйтеся!

Ініціативна людина рідко залишається поза політикою. На останніх виборах до Верховної Ради ти координував на Яремчанщині новостворену політичну партію «Голос». Чому обрав саме цю партію? 

«Голос» найбільше резонує мої внутрішні критерії. Мені дуже імпонує наявність новизни, такої затребуваної зараз, та присутність в команді людей – професіоналів своєї справи. Також в цій партії є філософія та ідеологія – ті речі, які будуть жити незалежно від поводиря. Ми ж бачимо, як відбувається це в інших партіях: немає вожака – все руйнується. А тут маємо академічний підхід до партії і це важливо. 

Незважаючи на те, що партія була створена зовсім недавно, вона отримала найбільшу підтримку після Слуги народу від людей на Яремчанщині. Як думаєш, з чим це пов’язано?

Є запит на зміни. Президентські вибори показали, що багато людей голосували за Зеленського, аби тільки не за Порошенка, а іншого варіанту просто не було. Думаю, «Голос» на парламентських виборах якраз і став тією бажаною альтернативою.

Загалом, я задоволений результатами «Голосу» в нашому регіоні: в нас була чи не найбільша підтримка партії, якщо дивитися в розрізі цілого 87 округу. Знаю, що цю газету читає чимало людей нашого краю. Тому принагідно хочу подякувати всім членам команди голосу змін Яремчанщини за віддану та добросовісну роботу на волонтерських засадах. А також нашим виборцям, які віддали свій голос на користь політичної партії «Голос».

                                                                 Розмовляла Юлія Максим’юк